niedziela, 11 listopada 2018

*Big Whiz

*Big Whiz(Big Gunner x Sunset Whiz) | 2006r | American Paint Horse | Ogier | Western | Właściciel: Samour Stud | Hodowca: WHK Arisha | Stanówka: 10.000H | Nasienie mrożone: 2.000H

GALERIA

*
Urodził się w WHK Arisha, gdzie spędził pierwsze lata swojego życia, został zajeżdżony i przygotowany do zawodów w reiningu i western pleasure. Od początku wykazywał predyspozycje do tych dyscyplin, a dodatkowo chwytał za serce urodą i charakterem. Gdy trenerzy z Arishy uznali, że koń jest już gotowy żeby pójść w świat hodowla wystawiła go na sprzedaż. Ogierem od razu zainteresowała się Blacky i już kilka dni później koń przyjechał na WH Tolworth. Tam ogier startował trochę w zawodach i dalej rozwijał się sportowo w reiningu i western pleasure. Po kilku latach Blacky stwierdziła jednak, że musi zredukować swoją kadrę sportową i wystawiła Big Whiza wraz z kilkoma innymi końmi na sprzedaż. Jakoś tak się złożyło, że wpadł w oko Esmeraldzie i w czerwcu 2016 roku przyjechał do Anarkii. W nowym miejscu zaaklimatyzował się bardzo szybko. " - Esmeralda
W 2017 roku Esmeralda zdecydowała się na sprzedać Wiesia. Na początku nie było zainteresowanych, jednak Keith i Elizabeth obserwowali uważnie konia, nie mogac zdecydować się na kupno. W końcu w sierpniu padła decyzja i już kilka dni później Big przyjechał do Homestead.
ancestry: "Matką Whiza jest stojąca w WHK Arisha srokata klacz APH o imieniu Sunset Whiz. Osiągała ona sukcesy w dyscyplinie barrel racingu. Jest rówież matką wielu koni, w tym stojącej w Echo Stable klaczy Scene of Sunset, czy klaczy Fast Scenic Whiz własności Estrella Baroque Stud. W większości przypadków Sunset Whiz przekazuje potomstwu izabelowatą maść. Ojcem Big Whiza jest ogier APH Big Gunner stojący w WHK Arisha i odnoszący sukcesy w reiningu. Jest ojcem wielu koni, w tym stojącej w Echo Stable i startującej w barrel racingu klaczy Sheez Red Gun, czy stojącego w Estrella Baroque Stud i startującego w western pleasure ogiera Big Gun SW. "

Jest bardzo przyjazny, dobrze dogaduje się praktycznie z każdym człowiekiem. Bez problemu toleruje obcych jak i znanych sobie ludzi. Przy wizytach kowala czy weterynarza jest bardzo grzeczny i spokojny i nigdy nie ma z nim problemów nawet przy tak trudnych dla niektórych koni zabiegach jak kucie czy szczepienie. Na padoku co prawda nie podchodzi do człowieka, ale też nie ucieka. Po prostu stoi w miejscu z nastawionymi uszami i czeka co człowiek zrobi. Pozwala sobie bez problemu założyć kantar, czy zaprowadzić do stajni. Przy czyszczeniu jest bardzo spokojny, zazwyczaj stoi i przysypia, a gdy się już skończyło i chce się go odprowadzić od koniowiązu, trzeba Whiza obudzić. Tak samo przy siodłaniu Whiz nie ma żadnych problemów. Pozwala sobie zapiąć popręg, włożyć wędzidło do pyska, czy w ogóle nałożyć siodło. Nie wykazuje agresji w stosunku do dzieci i osób początkujących. Jest cierpliwy i wyrozumiały, nie złości się ani nie awanturuje gdy ktoś podchodzi do niego niepewnie. Inne zwierzęta trochę ignoruje, chyba że staną się one bardzo natarczywe. Wtedy Whiz potrafi kłapnąć zębami w kierunku szczekającego psa, czy pogonić go po padoku. Nie boi się dzikich zwierząt w lesie. Nawet jeśli widzi jakieś zwierzę pierwszy raz, nigdy nie odskakuje ani nie ponosi, tylko co najwyżej stanie jak wryty i będzie się gapił. Po chwili jednak przejdzie nad tym do porządku dziennego.
 całkiem dobrze dogaduje się z końmi z którymi wychodzi na padok. Trzeba jednak uważać, bo potrafi ogierzyć i wykazywać agresję w stosunku do innych ogierów. To właśnie przez niego musieliśmy kilka razy diametralnie zmieniać ustawienie koni na wybiegach, bo co chwilę okazywało się, że Whiz nie lubi któregoś z ogierów. Na szczęście udało nam się znaleźć dobrą konfigurację i odtąd nie ma problemów. Whiz uwielbia szaleć i jest strasznym modelem. Jak tylko widzi, że ktoś na niego patrzy, zaczyna biegać, brykać i wymachiwać długą grzywą. Uwielbia być fotografowany i jest bardzo fotogeniczny. Gdy myśli, że nikt nie patrzy, zajmuje się tym czym koń na padoku powinien się zajmować, czyli skubie siano albo trawę lub odpoczywa w cieniu drzew. Całkiem dobrze dogaduje się z końmi ze swojego stada, choć zajęło nam sporo czasu, żeby dobrać mu odpowiednich towarzyszy których Whiz by polubił. Daje się dość łatwo złapać człowiekowi, nie ucieka ani nie awanturuje się gdy jest sprowadzany do stajni. Nie podchodzi do człowieka, ale czeka cierpliwie aż ten do niego podejdzie. Na uwiązie chodzi ładnie, nie wyrywa się ani nie ociąga. Można go spokojnie prowadzić na zwykłym kantarze. Przy wyprowadzaniu trochę się niecierpliwi, przyspiesza i nie może się doczekać aż zostanie wypuszczony. Gdy tylko odepnie się uwiąz od jego kantara, Whiz rusza szalonym galopem, bryka i popisuje się.
Bardzo nie lubi zostawać w stajni sam. Rży wtedy strasznie głośno, tupie i kopie w drzwi boksu. Trzeba bardzo uważać, bo Whiz potrafi staranować człowieka i uciec z boksu gdy za długo znajduje się w stajni sam. Awanturuje się też podczas karmienia. Rży, kopie, zaczepia sąsiadów... Gdy już dostanie jedzenie rozsypuje je wszędzie dookoła i szczurzy się na inne konie. Wiecznie zaczepia też inne konie przechodzące przez korytarz. Gryzie je w zady albo w boki przez co często wybuchają awantury w stajni. Dlatego właśnie przenieśliśmy Whiza na tył stajni, gdzie ma mniej kontaktu z innymi końmi. Bardzo się niecierpliwi podczas wypuszczania i awanturuje się gdy to nie on zostanie wypuszczony jako pierwszy. Przy wypuszczaniu luzem gna jak głupi i bryka. Zawsze też potyka się na korytarzu stajni. Przy wypuszczaniu w ręku jest dużo grzeczniejszy, ale czuć że się niecierpliwi i najchętniej już by galopował po wybiegu. "
grooming & saddling: "Podczas czyszczenia i siodłania jest grzeczny niezależnie od tego czy robi się to w boksie, na korytarzu stajni czy na zewnątrz." Nie ma problemu z siodłaniem, ładnie przyjmuje wędzidło, grzecznie podaje nogi. Jest cierpliwy jeśli chodzi o kowala, czy takie zabiegi jak plecenie czy przycinanie grzywy i ogona. Nie przepada za kąpielami, ale też nie narzeka na nie zbyt bardzo, nie płoszy się myjki, co najwyżej odsuwa się od wody.

Whiz to koń ambitny i bardzo chętny do współpracy z człowiekiem. Jest wręcz stereotypowym koniem westernowym, który gdy trzeba jest uległy i posłuszny, a gdy trzeba potrafi rozwinąć prędkość i działać samodzielni gdy jeździec od niego tego wymaga. To ambitny koń, który bardzo szybko i chętni uczy się nowych sztuczek i elementów reiningu. Lubi też od czasu do czasu pokonywać jakieś przeszkody trailowe i może w przyszłości wyślemy go na jakieś zawody amatorskie w tej dyscyplinie. Whiz ładnie współpracuje z jeźdźcem niezależnie od jego stopnia zaawansowania. Dla osób dopiero zaczynających przygodę z reiningiem czy pleasure, Whiz jest spokojnym i wyrozumiałym nauczycielem, który ani przez moment nie będzie okazywał zniecierpliwienia czy rozdrażnienia gdy jeździec daje mu nie do końca wyraźne sygnały. Z kolei pod zaawansowanym jeźdźcem Whiz wykonuje wszystkie elementy reiningu bez mrugnięcia okiem i praktycznie nie ma dla niego zadań za trudnych. Na placu może chodzić zarówno sam, jak i z innymi końmi i nie robi mu to zbytniej różnicy. Nie za bardzo jednak lubi jechać za drugim koniem ani gdy drugi koń za mocno wjeżdża mu w zad. Wałach wymachuje wtedy głową i ostrzegawczo celuje kopytem do tyłu. Poza tym jest grzeczny i godny zaufania. Big Whiz jest często jeżdżony w terenie, jest koniem bardzo zrównoważonym, odważnym, przewidywalnym, godnym zaufania. Mogą na nim jechać nawet osoby słabo jeżdżące, a wałach nie będzie próbował wykorzystać sytuacji i nie będzie rozrabiał z tego powodu. Idzie grzecznie na każdej pozycji, czy to jako czołowy, czy za drugim koniem. Nie lubi tylko kiedy koń za nim wjeżdża mu za mocno w zad i potrafi wtedy lekko kopnąć. Whiz jest bardzo ambitny i uwielbia wyzwania. Jest idealny na pławienie, przejazdy przez rzekę, wyścigi na polu lub zwykłe, relaksacyjne przejażdżki w teren. Bardzo lubi chodzić nowymi trasami, jest wtedy pobudzony i chętny do ruchu na przód. Czasem jednak zdarza się, że gdy jeździ często tą samą trasą, zupełnie traci entuzjazm. Jest również oswojony z ruchem ulicznym, niestraszne mu samochody, traktory, ciężarówki, ruchliwe ulice. Również dzikie zwierzęta nie robią na nim wrażenia. Ma bardzo dobrą kondycję, cieszy się wyśmienitym zdrowiem i równowagą. Nie robi na nim wrażenia trudne podłoże, Whiz nigdy się nie potyka ani nie marudzi."
Podczas pracy Whiz ignoruje inne konie, zarówno u siebie na placu, jak i na rozprężalni podczas zawodów, czy podczas terenów i rajdów. Jest wtedy skupiony na człowieku i ignoruje inne konie dookoła siebie. Czasem tylko potrafi zarżeć do klaczy, ale to wszystko. Chwilę później jest już skupiony i odpowiada ładnie na sygnały jeźdźca. Big Whiz na zawodach jest bardzo ogarnięty. Przy wejściu do przyczepy zawsze chwilę się waha, ale nigdy nie odskakuje ani nie szarpie się z człowiekiem. On po prostu musi się zawsze chwilę namyślić zanim wejdzie do środka. Podróż znosi bezproblemowo, jednak trzeba mu bardzo dokładnie dobrać towarzysza, bo nie ze wszystkimi końmi Whiz dobrze się dogaduje. Na miejscu zachowuje spokój, nawet jakoś szczególnie nie interesuje się nowym otoczeniem. Na rozprężalni jest bardzo podporządkowany jeźdźcowi i cała nerwowa atmosfera zawodów w ogóle nie robi na nim wrażenia. Podczas dekoracji jest oazą spokoju i w ogóle nie przeszkadza mu gwar na widowni, muzyka, czy nawet strzelaniem aparatem z fleszem prosto w oczy. Whiz ogólnie lubi zawody, dobrze czuje się w tłumie i nie przeszkadza mu nerwowość innych koni i ludzi."
Whiz to koń wyjątkowo wygodny we wszystkich chodach, co czyni go bardzo dobrym koniem do zawodów w western pleasure. Można również bez problemu jeździć na nim na oklep czy bez strzemion i i tak jazda na nim będzie dla jeźdźca czystą przyjemnością. W stępie i kłusie naturalnie porusza się raczej dość wolno, bo był szkolony do tego, żeby właśnie tak się poruszać. Natomiast w galopie potrafi zarówno dać niezłego czadu (na przykład podczas zawodów reiningowych), jak i poruszać się wolno, z gracją (podczas zawodów western pleasure). "
Dresaż idzie mu dobrze. Ma ładny ruch, o niskiej, ale efektownej pracy nóg, nosi się lekko, fajnie się zbiera i podstawia. Ma całkiem spore umiejętności, nie spina się pod siodłem, dobrze współpracuje z jeźdźcem. Zdecydowanie w dresażu pomaga mu ten westernowy spokój i opanowanie.
Lubi skoki, są dla niego ciekawym urozmaiceniem treningu na płaskim. Nie skacze jakoś wybitnie technicznie, nie osiąga też dużych wysokości, jednak na parkourze trzyma tempo, jest zwrotny, ładnie skraca i wydłuża chody więc nie ma problemu ze zmieszczeniem się w przeróżnych szeregach, a dzięki mocnemu wybiciu z zadu nie ma problemu z żadną przeszkodą.
reining: "Podczas przejazdu jest skupiony na jeźdźcu. Nie zapamiętuje przejazdów, nie jedzie na pamięć tylko jest czujny i czeka co każe zrobić mu jeździec. Ma przy tym błyskawiczne reakcje i na prawdę bardzo szybko łapie o co chodzi jeźdźcowi i jaki element ma wykonać w danej chwili. Jego przejazd jest zawsze dynamiczny i ciekawy. Whiz może nie ma dużego doświadczenia w sporcie, ale bardzo szybko się uczy i dostosowuje do nowych warunków. Do jego mocnych stron zdecydowanie należą rollbacki, slide stopy czy zmiany nóg w galopie. Gorzej radzi sobie ze spinami, szczególnie gdy jest ich dużo w danym przejeździe. Jednak pracujemy nad tym i za każdym kolejnym przejazdem widać poprawę. Whiza nie rozprasza głośna atmosfera zawodów. Krzyki na widowni niejednokrotnie zachęcają go do jeszcze większego wysiłku. To ambitny koń, który zawsze stara się jak najlepiej wykonać wszystkie polecenia jeźdźca i praktycznie nigdy nie zdarzają mu się bunty czy odmowy posłuszeństwa."
pleasure: "Whiz charakteryzuje się bardzo przyjemnymi chodami, więc jest również dobrym koniem w dyscyplinie pleasure. Ma wygodne chody, więc siedzenie na nim to czysta przyjemność we wszystkich chodach. Wykonuje też bardzo płynne przejścia między chodami, zarówno z wyższych do niższych, jak i z niższch do wyższych. Chodzi w rozluźnieniu, z podstawionym zadem i robi wrażenie bardzo przyjemnego do jazdy konia, którym jest. W tej dyscyplinie pokazuje również że jeśli chce, potrafi poruszać się wolno i elegancko, w przeciwieństwie do tego czego wymaga się od niego podczas zawodów reiningowych. Nie rozpraszają go inne konie, Whiz prawie nigdy nie traci skupienia, nawet kiedy inne konie go wyprzedzają, czy jadą za blisko niego. Ma bardzo ładną i rzadko spotykaną maść, więc zwraca na siebie uwagę sędziów i publiczności nie tylko swoimi chodami, ale również wyglądem. "
wystawy: "Zdecydowanie wie jak pokazać się od jak najlepszej strony. W kłusie podnosi wysoko nogi, unosi głowę i parska lub rży, przez co wydaje się być jeszcze ładniejszy niż jest w rzeczywistości (o ile to w ogóle możliwe). W ruchu czasem zdarza mu się bryknąć czy machnąć mocniej głową, ale robi to na tyle taktownie, że bardzo uważa na prezentera, żeby nie zrobić mu krzywdy. Jednak kiedy trzeba stać - Whiz stoi jak zaczarowany i czeka aż sędziowie obejrzą go z każdej strony i zrobią notatki. Ogier ma bardzo ładne chody, ale tak na prawdę tym co przyciąga najbardziej wzrok sędziów i publiczności jest jego rzadko spotykana maść. Zdecydowanie wyróżnia się w grupie koni nie zależnie od tego czy startuje z innymi paintami, czy końmi innych ras. Whiz porusza się raczej wolno, ale nie trzeba go zachęcać do zmiany chodu. Po prostu porusza się w swoim naturalnym tempie kłusa i stępa. Whiz zbudowany jest zgodnie ze wzorcem konia American Paint Horse, czyli jest raczej niski ale mocno zbudowany, ma bardzo umięśniony zad, mocną szyję i nogi. Jednak tym, co wyróżnia go na tle innych koni tej rasy jest jego maść, która nie została jeszcze do końca zdefiniowana, ale chyba jest jelenio-srokata? " Jest maści srebrnej gniadej overo.
extreme trail: Startuje bardzo rzadko, raczej w formie hobby, niż sportu. Nie boi się tego, ufa swojemu jeźdźcowi i wie co robi, więc nie ma problemu z żadną z przeszkód.

*
Og. Snake's Whiz |Snake's Flair | WHK Anarkia 

*

*
Osiągnięcia[50]
Skoki[6]
2 miejsce kl. LL  hiporom Pimlico
2 miejsce klasa mini L L hipodrom Dynasty
2 miejsce klasa mini LL hipodrom Paris
3 miejsce klasa LL  Estrella
3 miejsce klasa LL hipodrom Pimlico 
3 klasa LL hipodrom Pimlico

Ujeżdżenie[5]
3 miejsce klasa C  Summer Berry
3 miejsce klasa C Hipodrom Paris
3 miejsce klasa C ogiery innych ras hipodrom Pimlico 
3 miejsce C ogiery innych ras hiporom Pimlico  
3 miejsce klasa C ogiery innych ras hiporom Pimlico

Reining[14]
Najlepszy koń reiningowy roku 2019 | Salisbury Park
1 miejsce | Liliowa Zatoka
2 miejsce | Cheltenham
2 miejsce | Hipodrom Arisha
2 miejsce | Firenze Stud
3 miejsce | hipodrom Eliksir
3 miejsce | hipodrom Eliksir
3 miejsce | hipodrom Dynasty
3 miejsce | hipodrom Dynasty
3 miejsce | hipodrom Arisha
3 miejsce | Estrella
3 miejsce | Liliowa Zatoka 
3 miejsce | WHK Anarkia 
3 miejsce | IAHF 2018
3 miejsce | IAHF 2018

Pleasure[10]
1 miejsce | Dynasty
1 miejsce | Salisbuty Park
I miejsce | Hipodrom Eliksir
I miejsce | Hipodrom Dynasty
2 miejsce | WHK Anarkia
2 miejsce | Hipodrom Eliksir
3 miejsce | na Victory Stud
3 miejsce | na Hipodrom Lapeu
3 miejsce | Estrella Baroque Stud
3 miejsce | XIV IAHF

Extreme Trail[2]
1 miejsce | Hipodrom Dynasty
2 miejsce| Far Horizons Stud

Wystawy[14]
1 miejsce | ogiery aph | Paris
1 miejsce | ogiery APH | Dynasty
1 miejsce | APH | Pimlico 
1 miejsce | APH | Pimlico 
2 miejsce | APH | Pimlico
2 miejsce | aph | Selman
1 miejsce | APH | Hipodrom Dynasty
1 miejsce | konie innych ras | Black Power Stud
1 miejsce |  APH | Hipodrom Dynasty
1 miejsce | APH | Hipodrom Dynasty
2 miejsce | APH | Victory Stud
3 miejsce | konie innych ras | Aspera Ranch
3 miejsce |  konie amerykańskich | Liliowej Zatoce
3 miejsce | konie amerykańskich | Hipodrom Plus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz